Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2019, 14:33

Vyhliadky pre trh s ropou sa zhoršili. Dôvodom je spomalená ekonomika

Ropný trh bude v roku 2020 v miernom prebytku.

Vyhliadky pre trh s ropou sa zhoršili. Dôvodom je spomalená ekonomika
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zhoršila vyhliadky ropného trhu pre zvyšok roka. Dôvodom je spomaľovanie globálnej ekonomiky.

Kartel vo svojej mesačnej správe znížil svoju prognózu rastu dopytu v roku 2019 o 40 tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne a signalizoval, že ropný trh bude v roku 2020 v miernom prebytku.

Medvedie vyhliadky, ktorých dôvodom je spomaľovanie ekonomík na pozadí obchodnej vojny medzi USA a Čínou a brexitu, môže spôsobiť, že kartel OPEC a jeho spojenci na čele s Ruskom, takzvaný OPEC+, budú pokračovať v politike znižovania ťažby, aby podporili ceny.

Saudská Arábia už signalizovala ďalšie opatrenia na podporu trhu.

Dopyt po rope OPEC podľa aktuálnej predpovede na budúci rok dosiahne v priemere 29,41 milióna barelov denne, teda o 1,3 milióna barelov denne menej ako v tomto roku.

Kartel takisto uviedol, že jeho produkcia v júli klesla o 246 tisíc barelov denne na 29,61 milióna barelov denne. Saudská Arábia totiž obmedzila ťažbu viac, než mala podľa dohody OPEC+. Správa tvrdí, že na trhu bude v roku 2020 stále prebytok 200 tisíc barelov denne, ak by produkcia zostala na júlovej úrovni.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.