Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2019, 18:10

Trumpovi sa podaril efekt nechceného: Ruskí magnáti získali vďaka jeho kroku takmer miliardu dolárov

Za trištvrte roka si ruské ropné spoločnosti polepšili o najmenej 905 miliónov dolárov.

Trumpovi sa podaril efekt nechceného: Ruskí magnáti získali vďaka jeho kroku takmer miliardu dolárov
Zdroj: Reuters

Sankcie amerického prezidenta Donalda Trumpa voči Iránu a Venezuele nechtiac zvýšili dopyt po ruskej rope a ruským vývozcom tak výrazne stúpli príjmy.

Ruské ropné spoločnosti za november až júl dostali dodatočné príjmy najmenej 905 miliónov amerických dolárov (815 miliónov eur), vyplýva z výpočtu agentúry Bloomberg.

Spolu so sankciami sa znížila ťažba ropného kartelu OPEC a jeho spojencov, čo tiež prispelo k rastu dopytu po ruskej rope.

Chýba kyslejšia ropa

"V súčasnosti je nedostatok konkurenčnej ťažšej, kyslejšej ropy kvôli sankciám voči Iránu a Venezuele, ale aj kvôli súčasnej dohode o obmedzení ťažby medzi OPEC +," uviedla analytička firmy JBC Energy Konstantsa Rangelov.

Výsledkom toho je, že cena uralskej ropy stúpla vyššie, než cena severomorskej ropy Brent.

USA oznámili sankcie voči Venezuele koncom januára a zrušili zostávajúce výnimky na kúpu iránskej ropy od mája.

Menej kvalitná, ale nevyhnutná

To spôsobilo nedostatok ťažkej, kyslej ropy, ktorú obe krajiny vyvážajú a ktorá je podobná rope z Ruska. Hoci táto ropa je považovaná za menej kvalitnú, niektoré rafinérie sú postavené na jej spracovanie a prechod na inú akosť ropy by bol nákladný.

​Výpočet agentúry Bloomberg vychádza z rozdielu ceny uralskej ropy a ropy Brent v sledovanom období v porovnaní s päťročným priemerom.

Agentúra pre svoj výpočet využila údaje z obchodných terminálov, programov nakládky ropy ruských prístavov a informácie od spoločnosti S & P Global Platts.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.