Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 13:10

Nový manéver Číny potešil investorov, akciové trhy začali prudko rásť

Čínska centrálna banka oznámila zmeny v určovaní základnej úrokovej sadzby.

Nový manéver Číny potešil investorov, akciové trhy začali prudko rásť
Zdroj: Reuters

Čínske akciové trhy dnes zažili najvýraznejší rast za posledné dva mesiace, hlavné indexy pridali viac ako dve percentá.

Investori tak reagujú na zmeny v určovaní základnej úrokovej sadzby v Číne, ktoré miestna centrálna banka oznámila cez víkend.

Opatrenia majú podnikom pomôcť znížiť náklady na výpožičky a podporiť podnikanie poznačené oslabením domáceho dopytu a rok trvajúcou obchodnou vojnou so Spojenými štátmi.

​Hlavný index CSI300, ktorý zahŕňa akcie najväčších firiem na burzách v Šanghaji a Šen-čene, dnes vzrástol o 2,17 percenta na 3791,09 bodu.

Index šanghajskej burzy SSE Composite potom stúpol o 2,10 percenta a deň uzavrel na 2883,10 bodu. Index start-upov, ktoré z reformy zrejme budú ťažiť najviac, si pripísal 3,5 percenta.

Zohľadňovať bude situáciu na voľnom trhu

Centrálna banka v sobotu uviedla, že v mechanizme určovania hlavnej úverovej sadzby (LPR) bude teraz zohľadňovať situáciu na voľnom trhu. Sadzbu, z ktorej úroky pôžičiek vychádzajú, bude zverejňovať 20. dňa v každom mesiaci, prvýkrát teda tento týždeň v utorok.

Akokoľvek bude nová kľúčová sadzba bližšie trhovým podmienkam, analytici nepredpokladajú, že by si nad nimi centrálna banka neponechala vplyv. V doterajšom režime základná úroková sadzba bola 4,31 percenta a analytici sa domnievajú, že nová LPR bude nižšia.

​Aj keď Čína v uplynulom roku významne zvýšila likviditu finančného systému s cieľom podporiť rast a znížiť krátkodobé úrokové sadzby, dopyt po úveroch zostal relatívne slabý.

Skutočná úverová sadzba nemusí byť nižšia 

Jedným z dôvodov sú obavy z rastu nedobytných úverov. Podľa niektorých analytikov však reforma nemusí priniesť očakávané zníženie skutočných úverových nákladov, pretože banky si stále môžu účtovať vyššie sadzby za rizikovejšie pôžičky menším súkromným firmám.

"Nový systém sám o sebe nezaručuje, že skutočná úverová sadzba bude nižšia," upozorňujú analytici americkej investičnej banky Goldman Sachs, ktorých cituje agentúra Reuters.

Banka však predpokladá, že sadzby nadol pôjdu s ohľadom na súčasný slabý rast, riziká obchodné vojny a tiež snahu čínskej administratívy sadzby znížiť.

Analytici banky OCB potom upozorňujú, že terajšie opatrenie je len čiastkovým krokom na ceste k liberalizácii úrokových sadzieb. Zameriava sa totiž len na úrokovú sadzbu z pôžičiek, zatiaľ čo sadzba pre vklady zostala nedotknutá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.