Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 09:36

Rast výrobných cien v Nemecku sa spomalil, klesá už tretí mesiac po sebe

Vývoj cien naznačuje smer inflácie v celej eurozóne.

Rast výrobných cien v Nemecku sa spomalil, klesá už tretí mesiac po sebe
Zdroj: Reuters

Tempo rastu výrobných cien v Nemecku sa v júli opäť spomalilo, už tretí mesiac po sebe. Informoval o tom v utorok spolkový štatistický úrad Destatis.

Ceny výrobcov v najväčšej ekonomike eurozóny aj celej Európskej únie sa v júli zvýšili medziročne o 1,1 percenta po náraste o 1,2 percenta v júni. Júlové tempo ich rastu bolo najpomalšie od konca roka 2016.

Analytici pozorne sledujú vývoj cien hotových produktov v Nemecku, pretože im naznačuje, ktorým smerom sa pohne inflácia v tejto krajine aj v celej eurozóne.

K medziročnému nárastu výrobných cien v júli prispeli najviac ceny elektrickej energie, ktoré vyskočili o 8,4 percenta. Výrobné ceny bez energií pritom stúpli len o 0,7 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa ceny produktov na výstupe z tovární v júli zvýšili o 0,1 percenta, čo je lepší výsledok ako ich pokles v júni o 0,4 percenta. A bol to tiež prvý medzimesačný nárast cien hotových produktov za tri mesiace.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.