Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 13:30

Podiely štátov OPEC-u sú na najnižšej úrovni sa posledné roky

Za posledné dva roky dodávky ropy zo štátov OPEC-u klesli o 8,4 percenta.

Podiely štátov OPEC-u sú na najnižšej úrovni sa posledné roky
Zdroj: ISIFA

Podiel štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na celosvetovom trhu s touto komoditou klesol na najnižšiu úroveň za posledné roky.

Čiastočne je za to zodpovedný program obmedzovania produkcie a čiastočne sankcie USA voči Iránu a Venezuele, ktoré bránia krajinám vyvážať ropu na svetové trhy.

Ako ukázali údaje z OPEC, členské štáty organizácie sa na celosvetovom trhu s ropou podieľali v júli tohto roka necelými 30 percent.

K prudkej zmene došlo pritom za posledné dva roky. Za toto obdobie dodávky ropy na svetové trhy vzrástli približne o 2,7 percenta, zo strany štátov OPEC však klesli o 8,4 percenta.

Na porovnanie, pred desiatimi rokmi predstavoval podiel ropného kartelu viac než 34 percent. Svoje maximum, ktoré predstavuje 35 percent, dosiahla organizácia v roku 2012.

Napriek znižovaniu produkcie zo strany OPEC sa cena ropy znížila z tohtoročného maxima vyše 75 amerických dolárov (67,54 eura) za barel (159 litrov) zhruba na 60 dolárov/barel.

Na cenu ropy totiž stále výrazne vplýva vysoká produkcia v Spojených štátoch, obchodný konflikt USA s Čínou, ako aj blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie, pričom neustále rastie riziko, že Londýn opustí EÚ bez dohody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.