Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2019, 08:36

Švajčiarsko udelilo bankám prvé licencie pre obchody kryptomenami

Pravidlá obmedzujú transfery digitálnych mincí na zákazníkov, ktorých banka pozná.

Švajčiarsko udelilo bankám prvé licencie pre obchody kryptomenami
Zdroj: Reuters

Švajčiarsky regulátor finančných trhov FINMA udelil prvú licenciu na poskytovanie finančných služieb so zameraním na digitálne aktíva dvom novým bankám SEBA a Sygnum. Úrad FINMA súčasne vydal pravidlá, ako v bankách uplatňovať predpisy týkajúce sa prania špinavých peňazí v oblasti, kde anonymita prináša vyššie riziká, napísal portál swissinfo.ch.

Pravidlá obmedzujú transfery digitálnych mincí na zákazníkov, ktorých banka pozná. Ústavy pod dohľadom FINMA teda nemôžu prijímať mince od zákazníkov iných inštitúcií alebo im digitálne prostriedky posielať. Tento postup platí, ak informácie o odosielateľovi a príjemcovi nemôžu byť v príslušnom platobnom systéme spoľahlivo odovzdané.

Švajčiarske finančné centrum sa v posledných niekoľkých rokoch pripravuje na poskytovanie infraštruktúry založenej na technológii blockchain pre obchodovanie s novými digitálnymi aktívami. Ide o druh decentralizovanej databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú chránené proti neoprávnenému zásahu. Novú platformu plánuje budúci rok zaviesť švajčiarsky burzový operátor SIX.

O "digitálnu" licenciu požiadali FINMA tiež Bitcoin Suisse, Crypto Financie a Lykke.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.