Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2019, 10:33

Rusko vyťažilo viac ropy, než podľa dohody malo

V júli ťažba dosahovala 11,15 milióna barelov denne.

Rusko vyťažilo viac ropy, než podľa dohody malo
Zdroj: Reuters

Ťažba ropy v Rusku sa v auguste zvýšila na 11,249 miliónov barelov denne, čo bol najvyšší údaj od marca.

Ťažba tak bola nad úrovňou, ku ktorej sa Rusko zaviazalo v decembrovej dohode s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšími poprednými výrobcami.

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo ruské ministerstvo pre energetiku. V júli ťažba dosahovala 11,15 milióna barelov denne.

V tonách ťažba vzrástla na 47,763 miliónov ton z júlových 47,149 milióna ton. Vývoz ropovodov mierne stúpol na 4,61 milióna barelov denne z 4 609 milióna barelov denne v predchádzajúcom mesiaci.

Údaje o raste ťažby v Rusku prichádzajú po tom, čo agentúra Reuters odhadla, že ťažba OPEC v auguste prvýkrát v tomto roku stúpla.

Vyššie dodávky z Iraku a Nigérie prekonali pokles ťažby v Iráne aj pokračujúce výrazné obmedzenia ťažby popredného svetového vývozcu - Saudskej Arábie.

K vyššej ťažbe v Rusku prispela hlavne firma Rosneft, ktorej ťažba stúpla medzimesačne o päť percent na takmer štyri milióny barelov denne.

​Ťažba Gazprom Neft sa znížila o 4,1 percenta na 814-tisíc barelov denne kvôli údržbe na poliach v Arktíde.

Rusko sa v dohode s OPEC zaviazalo, že zníži ťažbu ropy v porovnaní s vlaňajším októbrom o 228-tisíc barelov denne. To podľa prepočtov agentúry Reuters znamená, že Rusko by malo ťažiť 11,17 až 11,18 milióna barelov denne.

Minister pre energetiku Alexander Novak minulý týždeň pripustil, že ťažba ropy v auguste bola o niečo vyššia, než sa Rusko zaviazalo. Cieľom krajina je však aj naďalej plniť dohodu.

Produkcia zemného plynu stúpla na 55,48 miliárd metrov kubických z júlových 54,66 miliardy metrov kubických.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.