Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2019, 11:01

Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny sa znížila

Index budúcej produkcie sa dostal najnižšie od novembra 2012.

Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny sa znížila
Zdroj: Dreamstime

Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny sa znížila aj v auguste. Bo to už siedmy mesiac po sebe, čo aktivita klesla. Slabý dopyt má negatívny vplyv na náladu v sektore.

Index nákupných manažérov (PMI) spoločnosti IHS Markit sa v auguste síce zvýšil na 47 bodov zo 46,5 bodu v júli, ale zostal hlboko pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od expanzie. V júli index padol na najnižšiu úroveň od decembra 2012.

Index produkcie stúpol na 47,9 bodu zo 46,9 bodu v júli. Takisto už siedmy mesiac po sebe zostáva pod 50-bodovou hranicou.

"Výrobcovia v eurozóne sa trápia, keďže letný pokles produkcie pokračoval aj v auguste. Výrazné zníženie optimizmu týkajúceho sa najbližšieho roka signalizuje, že firmy očakávajú zhoršenie," uviedol ekonóm IHS Markit Chris Williamson.

Index budúcej produkcie padol na 50,6 bodu z 52,6 bodu a dostal sa najnižšie od novembra 2012. Nové objednávky sa znížili už 11. mesiac po sebe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.