Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 09:25

Xiaomi odkupuje svoje vlastné akcie

Chce tým podporiť ich cenu.

Xiaomi odkupuje svoje vlastné akcie
Zdroj: REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Čínsky výrobca telefónov Xiaomi Corp. kupuje späť vlastné akcie za 12 miliárd hongkonských dolárov (1,39 miliardy eur). Chce tak podporiť ich cenu, ktorá tento rok klesla takmer o tretinu. Oznámila to spoločnosť v dnešnom vyhlásení.

Xiaomi vstúpil na akciovú burzu vlani v júli. Odkúpenie je zatiaľ jeho najväčším nákupom vlastných akcií. Ich cena reagovala na oznámenie rastom o takmer sedem percent.

Xiaomi trápi pokles globálneho dopytu po inteligentných telefónoch, ale aj rast konkurencie v regióne.

Akcie však stiahol nadol aj pokles širšieho akciového trhu v Hongkongu v reakcii na masívne protivládne protesty, ktoré začali v júni.

Hodnota firiem na hongkonskej burze sa od júna znížila o 152 miliárd amerických dolárov (138 miliárd eur).

Odkúpenie akcií prichádza necelý týždeň potom, čo Xiaomi zrušil už oneskorený plán ponuky akcií na trhu v pevninskej Číne, ktorým chcela spoločnosť prilákať investorov.

​Pri oznámení zrušení ponuky firma uviedla, že má dostatočný kapitál a zameria sa na rozvoj podnikania.

"Správna rada verí, že odkúpenie akcií za súčasných podmienok ukáže, že firma verí vo svoj podnikateľský výhľad a vyhliadky," uvádza sa vo vyhlásení.

Súčasné finančné zdroje umožňujú firme realizovať spätný nákup akcií a súčasne si udržať solídne finančnú pozíciu, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.