Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 12:12

Výrobné ceny v celej EÚ vzrástli

V EÚ bol nárast o 0,3 percenta a v eurozóne o 0,2 percenta.

Výrobné ceny v celej EÚ vzrástli
Zdroj: Reuters

Výrobné ceny v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v júli ožili a medzimesačne vzrástli. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý v utorok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa Eurostatu sa ceny priemyselných produktov v júli 2019 v porovnaní s júnom zvýšili v eurozóne o 0,2 percenta a v EÚ o 0,3 percenta. To kontrastuje s ich medzimesačným poklesom v júni o 0,6 percenta v regióne, ktorý zaviedol euro, a o 0,7 percenta v celej Únii.

Zvýšenie cien energií

V medziročnom porovnaní stúpli ceny hotových produktov v júli 2019 v eurozóne o 0,2 percenta a v EÚ o 0,6 percenta.

​Pod júlový medzimesačný rast cien priemyselných výrobkov v eurozóne sa podpísalo najmä zvýšenie cien energií o jedno percento a kapitálových produktov o 0,1 percenta, zatiaľ čo ceny tovarov dlhodobej aj krátkodobej spotreby stagnovali a ceny polotovarov klesli o 0,3 percenta.

Ceny v priemysle eurozóny bez energií sa znížili o 0,1 percenta.

V EÚ sa tiež najviac zvýšili ceny energií, a to o 1,3 percenta. Stúpli aj ceny kapitálových produktov (o 0,2 percenta) a tovarov krátkodobej spotreby (o 0,1 percenta).

Ceny tovarov dlhodobej spotreby v EÚ stagnovali a v prípade polotovarov klesli o 0,3 percenta. Ceny v priemysle bez energií sa rovnako ako v eurozóne znížili 0,1 percenta.

Najväčší nárast na Cypre

Najstrmší medzimesačný nárast cien priemyselných produktov zaznamenali v júli na Cypre ( 1,7 percenta), v Bulharsku (1,5 percenta) a Fínsku (1,4 percenta), zatiaľ čo najväčší pokles nahlásili Belgicko (mínus jedno percento), Holandsko (-0,4 percenta) a Lotyšsko (-0,3 percenta).

V medziročnom porovnaní sa v júli zvýšili najviac ceny kapitálových produktov, o 1,5 percenta v eurozóne a o 1,6 percenta v EÚ.

Nasledovali ceny tovarov dlhodobej spotreby, ktoré stúpli o 1,4 percenta v euregióne a o 1,5 percenta v celej Únii a ceny produktov krátkodobej spotreby (o jedno percento v eurozóne, o 1,3 percenta v EÚ).

Pokles v energetike

V energetike pritom ceny klesli o 1,7 percenta v regióne, ktorý platí eurom, a o jedno percento v EÚ.

Ceny polotovarov sa v eurozóne znížili o 0,2 percenta, ale v EÚ stúpli o 0,2 percenta. Ceny v priemysle bez energií vzrástli v euroregióne medziročne o 0,6 percenta a v Únii o 0,9 percenta.

Najviac sa v júli oproti vlaňajšku zvýšili ceny priemyselných výrobkov v Rumunsku (o 6,2 percenta), Bulharsku a Lotyšsku (v oboch o štyroch percentách).

A, naopak, najstrmší pokles bol zaznamenaný v Dánsku (mínus tri percentá), Portugalsku (-1,3 percenta), Španielsku a Taliansku (v oboch o -0,8 percenta).

Na Slovensku výrobné ceny v júli medzimesačne stagnovali a medziročne sa zvýšili o 2,2 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.