Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2019, 20:56

Zásoby ropy v USA klesajú, dostali sa na takmer ročné minimum

Rozsah poklesu tak bol takmer dvojnásobne vyšší, než predpokladali analytici.

Zásoby ropy v USA klesajú, dostali sa na takmer ročné minimum
Zdroj: StockExpert

Zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň klesli, už tretí týždeň po sebe, pričom sa dostali na takmer ročné minimum. Uviedlo to vo štvrtok americké ministerstvo energetiky.

Zásoby ropy sa v týždni do 30. augusta znížili o 4,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na 423 miliónov barelov.

Rozsah poklesu tak bol takmer dvojnásobne vyšší, než predpokladali analytici, ktorí počítali s poklesom zásob o 2,5 milióna barelov. Navyše, konečný stav zásob je najnižší od októbra 2018.

Pokles zaznamenali aj zásoby v americkom ropnom uzle v Cushingu (Oklahoma). Klesli o 230.000 barelov na najnižšiu úroveň od decembra minulého roka.

Spojené štáty síce zvýšili za minulý týždeň čistý dovoz ropy, a to o 934-tisíc barelov denne na 6,9 milióna barelov/deň, zároveň však klesla produkcia.

Dosiahla 12,4 milióna barelov denne oproti rekordu z predchádzajúceho týždňa na úrovni 12,5 milióna barelov/deň.

Podobne ako v prípade ropy sa znížili aj zásoby benzínu a rovnako výraznejšie, než sa čakalo. Klesli o 2,4 milióna barelov, pričom analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali pokles o 1,5 milióna barelov.

Ešte výraznejší rozdiel v porovnaní s očakávaniami zaznamenal vývoj zásob pri ropných destilátov. Tie zahŕňajú naftu a vykurovací olej.

Zásoby ropných destilátov klesli o 2,5 milióna barelov, pritom sa očakával ich rast o 484-tisíc barelov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.