Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 14:16

OPEC žiada ďalšie zníženie limitov ťažby roby

Ropný kartel sa domnieva, že ponuka stále prevyšuje dopyt.

OPEC žiada ďalšie zníženie limitov ťažby roby
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v stredu vyzvala na ďalšie predĺženie limitov na ťažbu. Ropný kartel sa totiž domnieva, že ponuka na trhu stále prevyšuje dopyt.

Kartel a jeho spojenci v aliancii OPEC+ sa majú stretnúť vo štvrtok, aby zvážili nové zníženie ťažby, keďže trh s ropou sa stále potrebuje stabilizovať.

Hoci sa očakáva, že svetový dopyt po rope sa v rokoch 2019 a 2020 zvýši približne o jeden milión barelov (jeden barel = 159 litrov) denne, OPEC zároveň predpokladá výrazný nárast produkcie v krajinách, ktoré nie sú členmi aliancie OPEC+.

Nárast produkcie mimo OPEC+

Kartel odhaduje, že ťažba v týchto nečlenských krajinách sa tento rok zvýši o takmer dva milióny barelov denne. A na budúci rok o 2,25 milióna barelov/deň, najmä v dôsledku nárastu produkcie v USA.

„To podčiarkuje spoločnú zodpovednosť všetkých producentských krajín za podporu stability na trhu s ropou, aby sa predišlo nechcenej nestabilite a možnému návratu k trhovej nerovnováhe,“ píše sa v správe.

Na štvrtkovom stretnutí Spoločného ministerského monitorovacieho výboru (JMMC) aliancie OPEC+ sa zúčastní nový saudskoarabský minister ropného priemyslu, princ Abdulaziz bin Salmán.

Začiatkom týždňa vo svojich prvých verejných vyhláseniach od menovania do funkcie minulý víkend princ uviedol, že „zníženie produkcie bude prínosom pre všetkých členov OPEC“.

​Na predchádzajúcom zasadnutí monitorovacieho výboru sa diskutovalo o znížení produkcie o 1,6 až 1,8 milióna barelov denne. Nemenované zdroje však naznačili, že niektorým členom sa to nepáči a chceli by sa dohodnúť na redukcii ťažby o 1,2 milióna barelov denne.

Očakávaný prebytok

OPEC zároveň v stredu revidoval nadol svoju prognózu rastu svetového dopytu po rope v roku 2020 v dôsledku spomalenia globálnej ekonomiky.

V správe, ktorú aktualizuje každý mesiac, najnovšie predpovedá nárast globálneho dopytu po rope na budúci rok o 60-tisíc barelov/deň na 1,08 milióna barelov denne a naznačil, že ponuka prevýši dopyt.

OPEC v správe znížil aj prognózu rastu svetového hospodárstva v roku 2020 na 3,1 percenta z 3,2 percenta.

V júli aliancia OPEC+ predĺžila limity na ťažbu do marca 2020, pričom zdôraznila potrebu vyhnúť sa hromadeniu zásob v skladoch, ktoré by mohli zasiahnuť ceny.

Napriek tomu sa produkcia ropy v rámci kartelu v auguste zvýšila o 136-tisíc barelov na 29,74 milióna barelov denne, pretože Saudská Arábia, Irak a Nigéria zvýšili dodávky.

A ak OPEC bude pumpovať na trhy toľko ropy ako v auguste a aj ostatné veci zostanú rovnaké, kartel v roku 2020 očakáva prebytok ponuky na trhu vo výške 340-tisíc barelov/deň.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.