Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2019, 10:32

Inflácia je u nás vysoko nad priemerom eurozóny, najviac zdraželi potraviny

Rast cien v eurozóne zostal v auguste na jednom percente, čo je hlboko pod cieľom Európskej centrálnej banky.

Inflácia je u nás vysoko nad priemerom eurozóny, najviac zdraželi potraviny
Zdroj: Shutterstock

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v auguste spomalili tempo medziročného rastu na 2,8 percenta z 2,9 percenta v júli. Informoval o tom dnes štatistický úrad. 

V auguste oproti vlaňajšku stúpli ceny vo všetkých sledovaných sektoroch s výnimkou dopravy, ktorá zahŕňa aj ceny pohonných hmôt. Najviac, o 5,2 percenta, vzrástli ceny v kategórii potraviny a nealkoholické nápoje. Samotné potraviny medziročne zdraželi o 5,5 percenta, čo je najviac od apríla minulého roka.

​Národná banka Slovenska aj ministerstvo financií vo svojich posledných prognózach odhadli tohtoročnú infláciu zostavenú podľa národnej metodiky na 2,5 percenta. To by znamenalo, že ceny tovarov a služieb porastú rovnakým tempom ako vlani.

Inflácia rastie u nás rýchlejšie ako v priemere za celú eurozónu. Inflácia v eurozóne zostala v auguste podľa skoršieho odhadu na jednom percente, čo je hlboko pod cieľom Európskej centrálnej banky (ECB). Tá sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami.

ECB vo štvrtok v reakcii hlavne na nízku infláciu a spomaľovanie ekonomického rastu znížila depozitnú úrokovú sadzbu na nové minimum mínus 0,5 percenta. Zároveň oznámila, že od novembra obnoví nákupy dlhopisov, a to v objeme 20 miliárd eur mesačne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.