Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 09:42

Ceny ropy po prudkom náraste klesli o percento

Útok dronov v Saudskej Arábii spôsobil výrazný rast cien po období utlmenia trhov spomalenou ekonomikou.

Ceny ropy po prudkom náraste klesli o percento
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v utorok ráno zmenili smer a klesli približne o jedno percento po strmom náraste v predchádzajúcom dni. Situácia na trhoch je veľmi nestabilná po útoku dronov na saudskoarabské ropné zariadenia.

Produkcia ropy v arabskom kráľovstve sa po útoku znížila na polovicu a ceny ropy tak v pondelok vyskočili počas dňa o zhruba desať percent a večer až o 15 percent.

Tento útok zvýšil neistotu na trhu, ktorý bol v ostatných mesiacoch relatívne utlmený pre spomalenie globálnej ekonomiky v dôsledku obchodného sporu USA a Číny.

Teraz trhy čelia strate dodávok zo Saudskej Arábie, ktorá je zvyčajne najväčším svetovým exportérom komodity.

USA zatiaľ čakajú na signály, či bol do útoku na saudské ropné zariadenia zapojený Irán. Napätie na Blízkom východe podporuje rast cien ropy. Ale zároveň dopyt po nej nie je v súčasnosti veľký, čo tlmí ceny ropy.

Aj najnovšie údaje o priemyselnej výrobe v Číne boli pre ekonómov sklamaním.

​Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v októbri sa v utorok o 7.32 h SELČ predával po 62,12 amerických dolárov (56,31 eura).

To bolo o 78 centov alebo 1,24 percnta menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila o 56 centov alebo 0,81 percenta na 68,46 dolárov za barel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.