Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 17:11

Výrazné zdražovanie vystriedal pokles. Ceny ropy zamierili prudko nadol

Útoky na ropné zariadenia viedli k poklesu ťažby v Saudskej Arábii na zhruba polovicu.

Výrazné zdražovanie vystriedal pokles. Ceny ropy zamierili prudko nadol
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dnes prudko klesajú kvôli vyhliadkam na skoré obnovenie ťažby v Saudskej Arábii po sobotňajších útokoch na tamojšie ropné zariadenia.

Severomorská ropa Brent krátko po 16:00 SELČ strácala zhruba šesť percent na 64,87 dolára za barel.

​Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase vykazovala pokles o 5,4 percenta na 59,51 dolára za barel.

V pondelok cena ropy Brent po začiatku obchodovania stúpla o takmer 20 percent, čo bol najvýraznejší nárast za takmer 30 rokov. Neskôr časť ziskov zmazala a uzavrela s rastom o 15 percent.

Útoky posilnili neistotu na ropnom trhu, ktorý bol v posledných mesiacoch relatívne tlmený kvôli spomaleniu globálneho ekonomického rastu a americko-čínskej obchodnej vojne.

Saudská Arábia je najväčším svetovým vývozcom ropy a takzvaným dodávateľom poslednej inštancie, na ktorého sa spolieha v čase nečakaného výpadku dodávok inde.

Útoky viedli k poklesu ťažby v Saudskej Arábii na zhruba polovicu. Zdroj agentúry Reuters oboznámený s najnovším vývojom však uviedol, že Saudská Arábia je blízko k odstráneniu 70 percent výpadku a že úplné obnovenie ťažby by mohlo trvať iba dva až tri týždne.

Trh teraz čaká na tlačovú konferenciu, na ktorej o 19:00 SELČ vystúpi saudskoarabský minister energetiky princ Abdalazíz bin Salmán.

"Potrebujeme riadne posúdenie škôd, potrebujeme vidieť plán obnovy," uviedol analytik Samuel Ciszuk zo spoločnosti ELS Analysis.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.