Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2019, 14:02

Forint včera prekonal ďalší rekord. Voči euru padol na historické minimum

Dnes sa maďarská mena mierne zotavila, avšak stále je nad hranicou 333 forintov za euro.

Forint včera prekonal ďalší rekord. Voči euru padol na historické minimum
Zdroj: Reuters

Maďarský forint sa v stredu mierne zotavil po tom, čo v utorok (17. 9.) jeho kurz padol na historické minimum. Ostatné stredoeurópske meny v stredu stagnovali. Trhy čakajú na večerné rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed). Vo všeobecnosti sa počíta s tým, že Fed opäť zníži sadzby.

Podľa analytikov uvoľnená menová politika v USA a ešte viac v eurozóne podporuje stredoeurópske meny. Centrálne banky v regióne totiž zostávajú neutrálne a vyhýbajú sa znižovaniu sadzieb.

Podľa pražských obchodníkov očakávané uvoľnenie menovej politiky Fedu je už započítané v kurzoch, takže jeho rozhodnutie by malo mať len malý vplyv na trhy. Rizikom, predovšetkým pre dlhopisy, však zostáva, že Fed sklame trhy, uviedli experti poľskej banky PKO BP.

"Vyjadrenia Fedu môžu sklamať investorov a môže prísť k ďalšiemu vyberaniu ziskov spoločne s nárastom výnosov poľských vládnych dlhopisov. To nepriamo oslabí poľský trh," uviedla PKO.

Banka dodala, že výnosy desaťročných poľských dlhopisov môžu rásť nad 2,20 percenta po tom, čo v septembri padli pod dve percentá. V stredu výnosy desaťročných poľských dlhopisov klesli o päť bázických bodov na 2,09 percenta.

Poľský zlotý v stredu oslabil o 0,1 percenta na 4,341 PLN/EUR. Česká koruna stagnovala na 25,895 CZK/EUR a rumunský lei na 4,735 RON/EUR. Maďarský forint posilnil o 0,2 percenta na 333,01 HUF/EUR.

V utorok bol forint voči spoločnej mene najslabší v histórii, keď sa jeho kurz dostal až na 334,35 HUF/EUR.

​Situácia v stredoeurópskych ekonomikách je solídna, aj napriek spomaľovaniu eurozóny, zvyšovania obáv z neriadeného brexitu a strachu z dôsledkov obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Meny regiónu sú však pod tlakom práve z dôvodu týchto externých rizík.

Negatívny vplyv majú predovšetkým obavy z chaotického brexitu, ktorý by mohol spôsobiť pokles európskeho obchodu.

Oslabenie forintu na začiatku týždňa spôsobilo tiež to, že Maďarská národná banka (MNB) v pondelok (16. 9.) spustila program nákupu firemných dlhopisov s cieľom vytvoriť likvidný trh pre firemné dlhopisy.

"Keďže tieto nákupy sú súčasťou programu kvantitatívneho uvoľňovania, znamenajú uvoľnenie menovej politiky v čase, keď sa inflácia pohybuje výrazne nad cieľom centrálnej banky, čo spôsobuje tlak na forint," uviedla Commerzbank.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.