Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2019, 09:00

Microsoft kupuje svoje vlastné akcie za 40 miliárd dolárov

Microsoft chce znížiť svoju závislosť na softvéri pre osobné počítače a zamerať sa na cloud computing.

Microsoft kupuje svoje vlastné akcie za 40 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Microsoft kúpi späť vlastné akcie za 40 miliárd amerických dolárov (36,1 miliardy eur) a zvýši dividendy. 

V noci na dnes o tom rozhodla správna rada spoločnosti. Program odkupovania akcií nemá konečný termín a firma ho môže ukončiť, kedy bude chcieť.

Za štvrťrok vyplatí spoločnosť dividendy za 51 centov za akciu. To je o 11 percent viac, ako v predchádzajúcom štvrťroku, napísala agentúra Reuters.

Microsoft vyplatil prvé dividendy akcionárom v roku 2003. Od tej doby každoročne dividendy zvyšuje.

Akcie Microsoftu vlani stúpli zhruba o tretinu vďaka rastu záujmu o cloudové služby.

Microsoftu pomáha rozhodnutie generálneho riaditeľa Satya Nadellu znížiť závislosť na softvéri Windows pre osobné počítače a zamerať sa na služby cloud computing.

Ide teda o poskytovanie služieb či programov vzdialenými servery dostupnými z internetu. Teraz je Microsoft na tomto trhu dvojkou za firmou Amazon.

​Nová výška dividendy je takmer dvojnásobná v porovnaní s dobou, kedy Nadella prevzal funkciu od Stevea Ballmera.

Cena akcií sa potom pod vedením Nadella, teda za viac ako päť a pol roka, podľa serveru CNBC zvýšila takmer štvornásobne.

Microsoft je teraz s trhovou kapitalizáciou presahujúcou jeden bilión dolárov jednou z najcennejších spoločností v USA a má vysoké hotovostné rezervy.

Spätné odkúpenie akcií je jedným zo spôsobov, ako môžu spoločnosti rozdeliť medzi akcionárov prebytočnú hotovosť a podporiť cenu akcií.

Takým akciám však nie sú príliš naklonení ekonómovia, ktorí zvyčajne uprednostňujú investície do dlhodobého rastu, upozornila agentúra DPA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.