Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2019, 00:00

Refinancovanie hypotéky. Kedy sa vám oplatí dobrovoľne zaplatiť pokutu banke

  • V článku sa dozviete:
  • O koľko musí byť nový úrok nižší, aby sa oplatilo preniesť hypotéku.
  • Ktoré parametre musí klient pozorne sledovať.
  • Aké "skryté" poplatky môžu predražiť presun úveru do inej banky.
Refinancovanie hypotéky. Kedy sa vám oplatí dobrovoľne zaplatiť pokutu banke
Zdroj: Reuters

"Preniesť hypotéku sa neoplatí, lebo klient začína splácať odznova." Nevieme síce, ktorý bankár si pôvodne pomohol takýmto nepoctivým argumentom, používa sa však pomerne často. Jednoduchá matematika pritom nepustí. Ak máte zo 120-tisícového úveru splatených 20-tisíc, aj pri presune splácate už iba 100-tisíc eur.

Ideálne je to samozrejme pri refixácii úrokovej sadzby, keď je presun bezplatný. V ostatnom období si banka môže zo zákona vypýtať maximálne jedno percento. Teda tisícku zo 100-tisícového úveru.

​Dlžník nemusí mať doktorát z matematiky, aby si vyrátal, že ak má dnes 2,5-percentný úrok a nová banka mu ponúka veľmi priaznivé jedno percento, poplatok za predčasné splatenie sa mu vráti už po prvom roku.

Ako je to však pri oveľa tesnejších rozdieloch?

Predstavme si, že nám zostáva splatiť z úveru 100-tisíc eur. Mesačná splátka je 449 eur a namiesto pôvodných 1,5 percenta nám ponúkajú 1,3 percenta. Hoci úrok je nižší, pre sankciu za predčasné splatenie by sme úver pri refinancovaní preplatili na úrokoch a poplatkoch za päť rokov o 6 899 eur, no keby sme banku nemenili, preplatenie by bolo iba 6 766 eur.

Pri refinancovaní by sme teda v tomto prípade zaplatili o 133 eur viac. Napriek tomu nám iný parameter hovorí, že refinancovať sa napriek tomu oplatí. Modelový príklad krásne ukazuje, že potrebné je sledovať viacero kritérií. Ktoré to sú, si teraz ukážeme.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.