Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2019, 18:48

Euro je pod tlakom

Jednou z príčin boli aj slová Angely Merkelovej, ktorá pri prezentácii klimatického balíka podporila vyrovnaný rozpočet.

Euro je pod tlakom
Zdroj: Dreamstime

Spoločná európska mena sa v piatok dostala pod tlak. Neskoro popoludní sa predávala po 1,1009 amerického dolára. Ešte ráno jej kurz dočasne vzrástol až na 1,1068 dolára za euro.

Európska centrálna banka (ECB) stanovila v piatok referenčný kurz na 1,1030 (vo štvrtok: 1,1067) dolára za euro. To znamená, že dolár stál 0,9066 (0,9036) eura.

Jednou z príčin boli podľa obchodníkov aj slová nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá pri prezentácii klimatického balíka podporila vyrovnaný rozpočet.

Balík by sa mal financovať z dodatočných príjmov alebo prostredníctvom úspor. Mnohí experti však pre spomalenie ekonomiky v eurozóne a Nemecku požadujú uvoľnenejšiu fiškálnu politiku.

Devízovému trhu inak v piatok chýbali impulzy. V USA ani eurozóne neboli zverejnené údaje, ktoré by mali vplyv na trh.

Pod tlak sa po počiatočnom raste dostala aj britská libra. Štvrtkové vyjadrenia šéfa Európskej komisie (EK) Jeana-Claudea Junckera totiž podporili nádeje, že ešte existuje šanca na uzavretie brexitovej dohody do 31. októbra.

Kurz libry vďaka tomu predpoludním stúpol až na 1,2582 dolára za britskú libru, čo bolo najviac od polovice júla.

Nádeje na skorú dohodu však utlmil írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney. To malo negatívny vplyv na libru a jej kurz klesol na 1,2480 dolára za libru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.