Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2019, 09:21

Ceny ropy mierne klesli. Po útoku na Saudskú Arábiu sú však stále relatívne zvýšené

Saudská Arábia už obnovila 75 percent z obmedzenia produkcie.

Ceny ropy mierne klesli. Po útoku na Saudskú Arábiu sú však stále relatívne zvýšené
Zdroj: StockExpert

Ceny ropy v utorok ráno mierne klesli. Americká WTI sa obchodovala nad úrovňou 58 USD (52,80 eura) za barel. Slabé údaje z Európy a Japonska totiž spôsobili, že trh sa teraz viac sústredí na slabé vyhliadky dopytu a neistota týkajúca sa dodávok zo Saudskej Arábie ustúpila do pozadia.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom sa v utorok ráno o 7.59 h SELČ predával po 58,33 amerických dolárov. To bolo o 31 centov alebo 0,53 percenta menej ako v pondelok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

Americká ropa si počas pondelka pripísala 55 centov alebo jedno percento a uzavrela na úrovni 58,64 dolárov za barel. Novembrový kontrakt na severomorskú ropu Brent v utorok ráno zlacnel o 38 centov alebo 0,58 percenta na 64,39 dolárov za barel.

"Opäť je v centre záujmu dopyt," uviedol analytik spoločnosti CMC Markets Michael McCarthy a poukázal na slabé čísla z výrobného sektora veľkých európskych ekonomík, rovnako ako z Japonska: "To je ten dôvod, prečo v tejto chvíli vidíme o niečo väčší tlak smerom dole na Brent než na americkú ropu."

Ceny ropy však zostávajú po útokoch na ropné zariadenia v Saudskej Arábii zo 14. septembra relatívne zvýšené.

Agentúra Reuters priniesla správu, že Saudská Arábia už obnovila vyše 75 percent z obmedzenia produkcie, ku ktorému došlo v dôsledku útokov, a k plnej produkcii by sa mala vrátiť niekedy začiatkom budúceho týždňa.

Wall Street Journal však v pondelok uviedol, že opravy na zariadeniach môžu trvať o celé mesiace dlhšie, než sa predpokladalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.