Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 16:34

Euro oproti doláru kleslo na najnižšiu úroveň za dva a pol roka

Európska centrálna banka sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami.

Euro oproti doláru kleslo na najnižšiu úroveň za dva a pol roka
Zdroj: Reuters

Euro počas dnešného obchodovania zostúpilo voči americkému doláru až na 1,0883 amerického dolára, čo je najnižšia úroveň za takmer dva a pol roka. Jednotnú európsku menu tlačia nadol najmä obavy ohľadom hospodárskeho vývoja v eurozóne.

Krátko po 16:00 SELČ vykazovalo euro pokles asi o 0,3 percenta a pohybovalo sa tesne nad 1,09 dolára.

Dnešné údaje nemeckého štatistického úradu ukázali, že medziročný rast spotrebiteľských cien v Nemecku v septembri prekvapivo spomalil, a to na 0,9 percenta z augustového jedného percenta. Inflácia sa tak v Nemecku dostala na najnižšiu úroveň od novembra 2016.

Európska centrálna banka (ECB) sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. V Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou, kde sa platí eurom, sa inflácia pod cieľovou úrovňou ECB nachádza už piaty mesiac za sebou.

​Zdroje agentúry Reuters dnes navyše uviedli, že popredné nemecké hospodárske inštitúty sa rozhodli znížiť svoj spoločný odhad tohtoročného rastu nemeckej ekonomiky na 0,5 percenta z doteraz očakávaných 0,8 percenta. Inštitúty zverejnia aktualizovanú prognózu v stredu.

ECB sa tento mesiac rozhodla podporiť infláciu a hospodársky rast v eurozóne uvoľnením svojej menovej politiky. Banka znížila depozitnú úrokovú sadzbu na nové minimum mínus 0,5 percenta z predchádzajúcich mínus 0,4 percenta.

Zároveň oznámila, že od novembra obnoví nákupy dlhopisov, a to v objeme 20 miliárd eur mesačne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.