Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2019, 20:13

Ceny ropy klesli o približne percento

Vývoj cien ovplyvnili najmä nepriaznivé správy z amerického výrobného sektora.

Ceny ropy klesli o približne percento
Zdroj: Dreamstime

Ceny ropy klesli zhruba o jedno percento, pričom cena Brentu skĺzla pod 59 amerických dolárov a cena WTI pod 54 dolárov za barel (159 litrov).

Vývoj cien ovplyvnili najmä nepriaznivé správy z amerického výrobného sektora. Pokles cien mohol byť ešte výraznejší, zabránili tomu však informácie o očakávanom výraznom poklese produkcie ropy zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Inštitút pre riadenie zásob (ISM) v utorok informoval, že aktivita v americkom výrobnom sektore klesla v septembri na desaťročné minimum.

Dôvodom sú pokračujúce obchodné spory, najmä medzi USA a Čínou, ktoré negatívne zasahujú do vývoja exportu.

Výraznejšiemu poklesu cien zabránila iba skoršia informácia o pravdepodobnom poklese produkcie ropy v krajinách OPEC v septembri na osemročné minimum.

Podľa prieskumu agentúry Reuters dosiahla ťažba ropy v rámci štátov OPEC minulý mesiac 28,9 milióna barelov denne. Ak sa odhad Reuters potvrdí, bude to najnižšia produkcia od roku 2011.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri dosiahla do 19.28 h SELČ 58,75 dolárov (53,91 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 50 centov (0,84 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s novembrovým kontraktom dosiahla 53,43 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 64 centov (1,18 percena).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.