Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 09:17

Po stratovom týždni ceny ropy mierne stúpli

Hlavným dôvodom poklesu cien boli slabé ekonomické údaje z celého sveta.

Po stratovom týždni ceny ropy mierne stúpli
Zdroj: StockExpert

Ceny ropy sa v piatok mierne zotavili z výrazných celotýždňových strát. Vo štvrtok ceny klesli už ôsmy obchodný deň po sebe.

Americká WTI sa predáva na úrovni okolo 52,60 amerického dolára za barel a severomorská ropa Brent tesne pod 58 dolárov (52,96 eura) za barel.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom sa v piatok o 8.31 h SELČ predával po 52,64 dolára. To bolo o 19 centov alebo 0,36 percenta viac ako vo štvrtok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

WTI vo štvrtok stratila 19 centov alebo 0,4 percenta a uzavrela na 52,45 dolára, čo bola jej najnižšia zatváracia cena za takmer dva mesiace.

Decembrový kontrakt na severomorskú ropu Brent v piatok ráno zdražel o 22 centov alebo 0,38 percenta na 57,93 dolára za barel.

Ceny ropy počas tohto týždňa výrazne klesli. Hlavným dôvodom boli slabé ekonomické údaje z celého sveta.

Mimoriadny negatívny vplyv na náladu mal fakt, že slabosť z priemyselného sektora sa začína prelievať do doteraz stabilného sektora služieb, ako ukázali prieskumy inštitútov ISM a Markit.

K ochladzovaniu ekonomiky sa pridávajú aj politické riziká, čo ešte viac zhoršuje vyhliadky dopytu po rope. K nim patria predovšetkým obchodné spory a brexit.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.