Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 23:48

Česku sa darí. Moody's mu zlepšila hodnotenie

Výhľad ratingu Moodys zmenila z pozitívneho na stabilný.

Česku sa darí. Moody's mu zlepšila hodnotenie
Zdroj: Reuters

Medzinárodná ratingová agentúra Moodys Investors Service dnes zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Českej republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3 z doterajšej úrovne A1.

Poukázala na zlepšujúce sa rozpočtové ukazovatele a na vládne reformy podporujúce ekonomiku. Výhľad ratingu Moodys zmenila z pozitívneho na stabilný. Signalizovala tak, že ďalšiu zmenu ratingovej známky v dohľadnej dobe nepredpokladá.

Agentúra predpovedala, že zadlženie českej vlády sa napriek zhoršeným vyhliadkam pre hospodársky rast bude v tomto aj v budúcom roku ďalej znižovať.

Na konci budúceho roka by malo predstavovať 30,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Do roku 2023 by potom malo klesnúť pod hranicu 30 percent HDP.

Moodys tiež uviedla, že česká vláda dosiahla určitý pokrok v štrukturálnych reformách, a to napríklad v oblasti trhu práce a vzdelávacieho systému.

Upozornila, že priaznivým faktorom pre hodnotenie úverovej spoľahlivosti Českej republiky by bolo úspešné zavedenie reforiem, ktoré by zabezpečili dlhodobú fiškálnu udržateľnosť dôchodkového systému a systému zdravotnej starostlivosti.

Úverový rating je dôležitým vodítkom pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu.

Čím je rating vyšší, tým lepší je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj väčšia pravdepodobnosť, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.