Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 08:34

Obavy o rast globálnej ekonomiky dnes na trhoch znížili ceny ropy

Obchodníci neočakávajú, že rozhovory medzi USA a Čínou pomôžu ukončiť ich obchodný spor.

Obavy o rast globálnej ekonomiky dnes na trhoch znížili ceny ropy
Zdroj: Dreamstime

Ceny ropy vo štvrtok klesli pre obavy z nižšieho dopytu po paliva, keďže obchodníci neočakávajú, že rozhovory medzi USA a Čínou, dvoma najväčšími spotrebiteľmi ropy na svete, pomôžu ukončiť ich obchodný spor. To vyvoláva obavy o rast globálnej ekonomiky.

Čína, najväčší dovozca ropy na svete, znížila svoje očakávania týkajúce sa rozhovorov vo štvrtok a piatok s cieľom ukončiť 15-mesačný obchodný spor so Spojenými štátmi.

Americký prezident Donald Trump je pripravený zvýšiť clá na čínsky tovar za približne 250 miliárd amerických dolárov z 25 percent na 30 percent od 15. októbra, ak sa na rokovaniach nedosiahne pokrok.

Obchodný spor medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami narušil globálne dodávateľské reťazce a spomalil hospodársky rast oboch krajín, čo sa dotklo aj ich spotreby.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa vo štvrtok o 7.44 h SELČ predával po 52,53 dolára (47,83 eura).

To bolo o šesť centov menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila o štyru centy na 58,26 dolára za barel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.