Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2019, 17:35

Fed predlžuje intervencie na medzibankovom trhu do januára

Fed v piatok oznámil, že do januára 2020 predlžuje svoje takzvané repo operácie.

Fed predlžuje intervencie na medzibankovom trhu do januára
Zdroj: Reuters

Americká centrálna banka (Fed) bude až do januára intervenovať na medzibankovom trhu. Fed v piatok oznámil, že do januára 2020 predlžuje svoje takzvané repo operácie, prostredníctvom ktorých nalieva na medzibankový trh krátkodobú likviditu, aby zabránil nárastu krátkodobých sadzieb.

Banky v USA začali mať približne v polovici septembra problém so získavaním hotovosti, ktorú potrebujú na krytie povinných rezerv, čo spôsobilo nárast úročenia krátkodobých pôžičiek.

Dôvodom nedostatku krátkodobej hotovosti na medzibankovom trhu bolo, že firmy platili kvartálne dane, takže zo svojich účtov vyberali vysokú hotovosť.

Ďalším faktorom je zvýšená emisia vládnych dlhopisov, ktorá odčerpáva hotovosť z ekonomiky do štátnej pokladnice.

Preto newyorský Fed 17. septembra spustil denné repo operácie, ktoré mali pôvodne trvať do 10. októbra, neskôr ich predĺžil do 4. novembra a teraz až do januára 2020. Fed podobne intervenoval na medzibankovom trhu naposledy počas globálnej finančnej krízy, keď úverové trhy zamrzli.

To, že problémy na medzibankovom trhu pretrvávajú, naznačuje okrem predĺženia repo operácií aj fakt, že šéf Fedu Jay Powell v utorok (8. 10.) povedal, že centrálna banka čoskoro obnoví nákupy pokladničných poukážok americkej vlády.

Powell zdôraznil, že tento krok neznamená obnovenie programu kvantitatívneho uvoľňovania, ktorý Fed realizoval počas krízy. Fed chce totiž nákupom krátkodobých vládnych dlhopisov zabrániť nedostatku likvidity na medzibankovom trhu a prudkému nárastu krátkodobých sadzieb, nie stimulovať ekonomiku.

"Chcem zdôrazniť, že expanzia našej bilancie za účelom týkajúcim sa manažmentu povinných rezerv sa nesmie v žiadnom prípade zamieňať s rozsiahlymi programami nákupu aktív, ktoré sme spustili po finančnej kríze," povedal Powell.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.