Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 09:57

Neistota okolo dohody USA a Číny dnes so sebou stiahla ceny ropy

Investori na ropnom trhu neveria, že Spojené štáty a Čína dospejú ku komplexnej dohode.

Neistota okolo dohody USA a Číny dnes so sebou stiahla ceny ropy
Zdroj: Reuters

Ceny ropy pokračovali v poklese aj v utorok ráno. Americká WTI sa obchoduje okolo 53 amerických dolárov (48,05 eura) za barel a severomorská ropa Brent pod 59 USD za barel.

Medzi dôvody patrí skepsa, či USA a Čína dokážu uzatvoriť komplexnú dohodu a ukončiť obchodnú vojnu, rovnako ako neistota týkajúca sa brexitu.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom sa v utorok ráno o 8.17 h SELČ predával po 53,21 dolára. To bolo o 38 centov alebo 0,71 percenta menej ako v pondelok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

Americká ropa v pondelok stratila 1,11 dolára alebo približne dve percentá a uzavrela na 53,59 dolára za barel. Decembrový kontrakt na severomorskú ropu Brent v utorok ráno zlacnel o 47 centov alebo 0,79 percenta na 58,88 dolára za barel.

Investori na ropnom trhu neveria, že USA a Čína sa skutočne dokážu dohodnúť a nájsť komplexné riešenia ich obchodného konfliktu. Takéto pochybnosti podporujú aj mediálne správy z Číny, podľa ktorých Peking hovorí o potrebe ďalších rokovaní, než americký prezident Donald Trump podpíše čiastkovú dohodu, ktorú on oslavuje ako prelom.

Navyše aj v prípade dosiahnutia dohody môže zostať dopyt po čiernom zlate utlmený. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) znížila svoju prognózu dopytu po rope.

Ako jeden z hlavných dôvodov uviedla všeobecné spomalenie svetovej ekonomiky, ktorého príčinou nie je len obchodná vojna medzi USA a Čínou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.