Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2019, 11:17

Íri nepodporia pripravený návrh brexitovej dohody. Libra v dôsledku tejto správy prudko klesla

Experti očakávajú výrazné kolísanie kurzu libry, kým nebude jasnejší výsledok summitu lídrov EÚ, ktorý sa koná vo štvrtok a piatok.

Íri nepodporia pripravený návrh brexitovej dohody. Libra v dôsledku tejto správy prudko klesla
Zdroj: Reuters

Britská libra vo štvrtok ráno prudko oslabila. Dôvodom bolo zvýšenie neistoty týkajúcej sa brexitu po tom, ako severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) oznámila, že nemôže podporiť dohodu, ktorú navrhuje vláda premiéra Borisa Johnsona a Európska únia (EÚ).

Vo štvrtok budú pokračovať obe strany v snahe o dosiahnutie brexitovej dohody. Lídri EÚ sa zídu na summite, na ktorom by mohli schváliť predbežnú dohodu. Problémom je, že dohoda nemusí prejsť britským parlamentom.

Pre Johnsona je totiž podpora DUP rozhodujúca, inak je vysoko nepravdepodobné, že by prípadná dohoda o vystúpení z EÚ mohla získať dostatočnú podporu v parlamente.

Lídri DUP uviedli, že nepodporujú navrhované riešenie colných kontrol na írskej hranici, čo je jedným z hlavných sporných bodov pri rokovaniach o podmienkach vystúpenia Británie z EÚ.

Libra po tejto správe padla voči doláru až o 0,6 percenta na 1,2748 dolára za libru a voči euru o 0,5 precenta na 0,8681 libry za euro. Neskôr zmazala časť z týchto strát.

Britská libra minulý týždeň posilnila približne o päť percent vďaka pokroku v rokovaniach medzi Britániou a EÚ.

Experti očakávajú výrazné kolísanie kurzu libry, kým nebude jasnejší výsledok summitu lídrov EÚ, ktorý sa koná vo štvrtok a piatok. Prípadná dohoda môže podľa expertov spôsobiť nárast kurzu nad 1,35 dolára za libru, naopak, jej nedosiahnutie pád pod 1,22 dolára za libru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.