Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2019, 14:24

Obavy z vývoja čínskej ekonomiky opätovne ťahajú ceny ropy dole

Pokles však nebol príliš výrazný, keďže trhy podporili očakávania ďalšieho pokroku v americko-čínskych obchodných rokovaniach.

Obavy z vývoja čínskej ekonomiky opätovne ťahajú ceny ropy dole
Zdroj: Reuters

Ceny ropy koncom tohto týždňa klesli a pokles zaznamenali aj za celý týždeň. Situáciu v závere týždňa ovplyvnili najmä opätovné obavy z vývoja čínskej ekonomiky, pokles však nebol príliš výrazný, keďže trhy na druhej strane podporili očakávania ďalšieho pokroku v americko-čínskych obchodných rokovaniach.

Čína informovala, že za tretí štvrťrok vzrástla jej ekonomika o šesť percent, čo predstavuje najpomalší kvartálny rast za 27,5 roka. Veľkou mierou sa pod to podpísali obchodné spory s USA.

Medzitým však Peking a Washington oznámili takzvanú prvú fázu obchodnej dohody, ktorú by prezidenti obidvoch krajín mohli podpísať na budúci mesiac.

Tento fakt čiastočne podporil náladu na trhoch, vzhľadom na vývoj počas celého týždňa však ceny ropy na záver piatkového obchodovania, ako aj za celý týždeň klesli, pričom cena severomorskej ropnej zmesi Brent skĺzla hlbšie pod 60 amerických dolárov za barel (159 litrov).

Cena Brentu s dodávkou v decembri uzatvorila piatkové obchodovanie na úrovni 59,42 dolára (53,32 eura) za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená pokles o 49 centov (0,82 percenta). Za celý týždeň cena klesla o 1,8 percenta.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s novembrovým kontraktom dosiahla na záver piatkového obchodovania 53,78 dolára/barel a oproti štvrtkovej uzávierke klesla o 15 centov (0,28 percenta). Za celý týždeň zaznamenala pokles o 1,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.