Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2019, 15:35

Zisk McDonald's klesol o dve percentá, môžu za to investície do prevádzok a boj s konkurenciou

Spoločnosť bojuje so silnou konkurenciou. Zaostáva v ponuke jedál pre vegetariánov a vegánov.

Zisk McDonald's klesol o dve percentá, môžu za to investície do prevádzok a boj s konkurenciou
Zdroj: TASR/Rick Bowmer

Americká spoločnosť McDonald's vytvorila v treťom štvrťroku čistý zisk 1,61 miliardy amerických dolárov (1,4 miliardy eur), čo je medziročný pokles o dve percentá. Najväčší reťazec reštaurácií s rýchlym občerstvením dnes uviedol, že dôvodom sú investície do prevádzok a dodávkových služieb v USA.

Výsledky prvýkrát po dvoch rokoch zaostali za očakávaním analytikov, čo poslalo akcie firmy dole.

McDonald's bojuje v USA so silnou konkurenciou, najmä v posledných štvrťrokoch. Ďalšie reťazce rýchleho občerstvenia sa totiž snažia expandovať a ohroziť jeho dominantné postavenie hodnotnejším jedlom a ponukou potravín na báze rastlín.

McDonald's zaostal s ponukou rastlinných hamburgerov za konkurenčnými spoločnosti Burger King a KFC, uviedla agentúra Reuters.

Zisk na akciu predstavoval v treťom štvrťroku 2,11 dolára, zatiaľ čo analytici čakali 2,21 dolára na akciu. Celkové výnosy potom vzrástli o jedno percento na 5,43 miliardy dolára, zatiaľ čo analytici čakali, že dosiahnu 5,49 miliardy dolára.

Tržby v obchodoch, ktoré sú v USA otvorené aspoň jeden rok, sa zvýšili o 4,8 percenta. Rast zaostal za odhadmi analytikov, ktorí čakali rast o 5,17 percenta. Celosvetovo porovnateľné tržby stúpli o 5,9 percenta, čo je viac, než sa čakalo. Dôvodom je vysoký rast na trhoch, ako je Británia a Francúzsko.

S cieľom odvrátiť pokles počtu zákazníkov a posilniť v konkurenčnom boji firma pristúpila k úprave svojich 14-tisíc reštaurácií v USA, aby zahŕňali digitálne kiosky pre objednávanie a umožňovali objednávky a platby mobilným telefónom.

McDonalds tiež posilňuje dodávkové služby prostredníctvom partnerstva so službami GrubHub, Uber Eats a DoorDash.

Akcie firmy pred začatím obchodovania na burze v New Yorku odpisovali cez dve percentá a klesli pod 205 dolárov za kus. Držia sa ale neďaleko historického rekordu, kde boli v auguste a ktorý je nad 221 dolármi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.