Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2019, 14:37

Maďarský MOL kupuje aktíva amerického Chevronu v Azerbajdžane

Kúpa azerbajdžanských aktív Chevronu zvýši produkciu firmy MOL zhruba o 20-tisíc barelov denne.

Maďarský MOL kupuje aktíva amerického Chevronu v Azerbajdžane
Zdroj: Reuters

Maďarská ropná spoločnosť MOL kupuje podiel americkej firmy Chevron v azerbajdžanskom ropnom ložisku takmer za 1,6 miliardy amerických dolárov. Americký koncern sa rozhodol svoje pôsobenie v Azerbajdžane po 25 rokoch ukončiť, keďže sa chce sústrediť na produkciu na domácom trhu.

Ako informovala agentúra Reuters, MOL sa dohodol so Chevronom, že od americkej spoločnosti kúpi jej 9,57-percentný podiel v ropnom ložisku ACG (Azeri-Čirag-Gunešli) v Kaspickom mori a 8,9-percentný podiel Chevronu v projekte ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan, ktorý prepravuje ropu k Stredozemnému moru.

Celková hodnota kontraktu dosahuje 1,57 miliardy amerických dolárov (1,41 miliardy eur).

Ako pre Reuters povedal viceprezident pre oblasť prieskumu a produkcie Berislav Gaso, kontrakt posilňuje stabilitu spoločnosti. Dodal, že MOL s akvizíciami nekončí a bude sa obzerať aj po ďalších možnostiach, "nebude sa však náhliť".

Kúpa azerbajdžanských aktív Chevronu zvýši produkciu firmy MOL zhruba o 20-tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov), pričom produkcia sa zvýši na 120-tisíc až 130-tisíc barelov denne.

Okrem Chevronu plánuje podiel v ACG predať aj jeho väčší konkurent, americký koncern Exxon Mobil. Jeho podiel v ložisku ACG tvorí 6,8 percenta.
Ložisko ACG bolo objavené ešte začiatkom 70. rokov 20. storočia, keď Azerbajdžan bol súčasťou Sovietskeho zväzu.

Je to najväčšie ropné ložisko v azerbajdžanskom sektore Kaspického mora, ktorého produkcia dosiahla minulý rok v priemere 584-tisíc barelov denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.