Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2019, 13:14

Rosnefťu sa v treťom štvrťroku darilo. Medziročné zisky ropnej firmy vzrástli o takmer 60 percent

Zisk podporilo aj zvýšenie produkcie po vyčistení kontaminovaného ropovodu Družba.

Rosnefťu sa v treťom štvrťroku darilo. Medziročné zisky ropnej firmy vzrástli o takmer 60 percent
Zdroj: Reuters

Ruská energetická spoločnosť Rosnefť oznámila v stredu vysoký medziročný rast zisku za tretí štvrťrok a výrazný rast zaznamenala aj v medzikvartálnom porovnaní. V druhom prípade zisk podporilo zvýšenie produkcie po vyčistení kontaminovaného ropovodu Družba.

V období od júla do konca septembra dosiahla ropná firma čistý zisk 225 miliárd rubľov (3,19 miliardy eur). Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to znamená rast o 58,5 percenta a oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 16 percent.

Ako povedal šéf spoločnosti Igor Sečin, firma dokázala zvýšiť v treťom štvrťroku produkciu oproti predchádzajúcemu kvartálu o 2,1 percenta a čiastočne kompenzovať pokles ťažby z druhého štvrťroka. Vtedy produkciu ovplyvnili obmedzenia spojené s kontamináciou ropovodu Družba.

​K znečisteniu ropovodu Družba došlo v apríli, keď sa do ropovodu dostala ropa znečistená organickými chloridmi. Tie sa používajú pri produkcii suroviny, pred dodávkou ropy ropovodom je ich však potrebné odstrániť, pretože by mohli ohroziť zariadenia rafinérií.

V medziročnom porovnaní však produkcia ropy klesla o 1,4 percenta. Dôvodom je dohoda Ruska so štátmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o znižovaní ťažby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.