Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2019, 09:18

Dohoda medzi USA a Čínou je neistá. Ceny ropy dnes v dôsledku toho klesli

Trhy očakávali, že Washington a Peking čoskoro uzatvoria predbežnú obchodnú dohodu. Trump však vyhlásil, že ak dohoda nebude "skvelá" pre USA, tak ju neuzatvorí.

Dohoda medzi USA a Čínou je neistá. Ceny ropy dnes v dôsledku toho klesli
Zdroj: Dreamstime

Ceny ropy v pondelok klesli po tom, ako sa na trhy vrátili obavy, či USA a Čína uzatvoria v najbližšom období obchodnú dohodu. Rozsah poklesu však zmiernili informácie o znížení počtu ropných vrtov v USA na 2,5-ročné minimum.

Trhy v poslednom období očakávali, že Washington a Peking čoskoro uzatvoria predbežnú obchodnú dohodu. Americký prezident Donald Trump však cez víkend vyhlásil, že na dohode má záujem predovšetkým Čína a "ak to nebude skvelá dohoda pre USA, neuzatvorí ju".

Zároveň dodal, že informácie o ochote USA zrušiť dovozné clá na čínske produkty v rámci prvej fázy obchodnej dohody neboli presné.

Na druhej strane, ceny ropy priaznivejšie ovplyvnili informácie o poklese počtu aktívnych ropných vrtov v USA, čo naznačuje nižšiu produkciu v najbližšom období. Ako uviedla spoločnosť Baker Hughes, ich počet klesol o sedem na 684 vrtov, čo je najnižší počet od apríla 2017.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.33 h SEČ 61,84 amerického dolára (56,04 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s piatkovou uzávierkou zaznamenala pokles o 67 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v decembri dosiahla 56,62 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 62 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.