Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 13:14

Home Credit sťahuje svoje plány vstúpiť na hongkongskú burzu

Firma chcela z primárnej verejnej ponuky získať aspoň miliardu amerických dolárov.

Home Credit sťahuje svoje plány vstúpiť na hongkongskú burzu
Zdroj: Reuters

Skupina Home Credit nebude kvôli trhovým podmienkam pokračovať v príprave vstupu na hlavný trh burzy v Hongkongu so svojimi akciami. ČTK to dnes bez ďalších podrobností oznámila firma.

Stopercentne vlastnená dcérska firma Home Credit B.V. (HCBV), ktorá sa zameriava na spotrebiteľské úvery, požiadala o povolenie obchodovať s akciami v Hongkongu v júli. Server E15.cz začiatkom septembra informoval, že koncom augusta cenovú ponuku na výbor tamojšej burzy zámer skupiny Home Credit schválil.

"Skupina Home Credit oznamuje, že sa kvôli trhovým podmienkam rozhodla nepokračovať v procese smerujúcom ku globálnej ponuke akcií jej stopercentne vlastnenej dcérskej firmy Home Credit NV na burze v Hongkongu," uviedli dnes zástupcovia skupiny.

Zrušenie príprav úpisu akcií sa kvôli politickej situácii v Hongkongu dalo podľa analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala čakať. "Nikto zo zahraničia by nechcel riskovať, že sa do dňa uzatvorenia úpisu situácia ešte viac zhorší. Hrozilo a hrozí, že štatút Hongkongu bude do budúcnosti výrazne horší ako teraz. To by ohrozovalo nielen minoritných akcionárov Home Credit, ale aj majoritného vlastníka skupinu PPF ," povedal ČTK.

​Agentúra Reuters v lete uviedla, že firma chcela z primárnej verejnej ponuky získať aspoň miliardu amerických dolárov. Plánovaná globálna verejná ponuka akcií bola ale podmienená okrem iného súhlasom hongkongskej burzy, finálnym rozhodnutím orgánov skupiny Home Credit aj HCBV, trhovými podmienkami a ďalšími faktormi.

Väčšinovým vlastníkom spoločnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardára Petra Kellnera, s podielom 91,12 percenta. Menšia časť (8,88 percenta) patrí firme EMMA OMEGA, ktorú ovláda podnikateľ Jiří Šmejc.

Skupina Home Credit bola založená v roku 1997 a teraz patrí medzi najväčšie svetové firmy poskytujúce spotrebiteľské úvery. Pôsobí v Číne, Rusku, Kazachstane, Česku, na slovenské, v Indii, Indonézii, Vietname a na Filipínach.

PPF investuje do radu odvetví - od bankovníctva a finančných služieb cez telekomunikácie, strojárstvo, biotechnológie, poisťovníctva, nehnuteľnosti až po poľnohospodárstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.