Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2019, 14:33

OPEC pravdepodobne predĺži dohodu o znížení ťažby ropy

Teraz platná dohoda má vypršať v marci 2020.

OPEC pravdepodobne predĺži dohodu o znížení ťažby ropy
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci vrátane Ruska pravdepodobne predĺžia dohodu o znížení ťažby do polovice roku 2020. Tvrdia to zdroje agentúry Reuters.

Zástupcovia OPEC sa zídu na rokovaní vo Viedni piateho decembra, potom budú nasledovať rozhovory so skupinou ďalších štátov na čele s Ruskom známych ako OPEC +. Teraz platná dohoda, ktorú krajiny uzavreli, aby podporili vyššie ceny ropy, má vypršať v marci 2020.

Saudovia sa snažia o stabilizáciu cien potom, čo sa rozhodli uviesť na burzu svoju obriu štátnu ropnú firmu Saudi Aramco. Snahy najdôležitejšieho člena OPEC podľa Reuters podporuje aj hlavný vyrábajúci štát mimo OPEC, teda Rusko.

Jeho prezident Vladimir Putin si podľa agentúry vytvoril úzky vzťah so saudským korunným princom Muhammadom bin Salmanom a nebude toto tri roky trvajúce priateľstvo chcieť ohroziť.

Do ruského štátneho rozpočtu navyše vďaka dohode podľa šéfa ruského fondu priamych investícií pritieklo viac ako 100 miliárd dolárov, ktoré stabilizovali ruskú ekonomiku. Aramco by malo vstúpiť na burzu v decembri a pre úspech jeho primárnej verejnej ponuky (IPO) by prípadný pokles ceny nebol žiaduci.

​Zdroje Reuters uvádzajú, že nie sú pravdepodobné ďalšie škrty. Ťažobné štáty ale podľa nich budú chcieť vyslať trhom správu, že sú jednotné.

Podľa analytičky Amrity Šenovej z think-tanku Energy Aspects, ktorý sleduje politiku OPEC a ropnú politiku Saudskej Arábie, nemusí však obyčajné predĺženie súčasného zníženia produkcie ropy cenu podporiť dostatočne. "Trh očakáva ďalšie zníženie a predĺženie škrtov do konca roka 2020," povedala Šenová agentúre Reuters.

Skupina OPEC + od tohtoročného januára znižuje svoju ropnú produkciu o 1,2 milióna barelov denne. Výnimku z dohody majú tri členské štáty OPEC - Irán, Líbya a Venezuela. Cena severomorskej ropy Brent sa aj vďaka tomuto opatreniu v súčasnosti pohybuje okolo 62 dolárov za barel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.