Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2019, 11:43

Neistota medzi Washingtonom a Pekingom zabrzdila rast cien ropy

Otázka obchodnej dohody drží ceny ropy na uzde.

Neistota medzi Washingtonom a Pekingom zabrzdila rast cien ropy
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v piatok, na konci tohto obchodného týždňa, klesli z predchádzajúceho dvojmesačného maxima. Dôvodom poklesu boli obavy o výsledok obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou, ktoré zatienili aj očakávané predĺženie limitov na ťažbu aliancie OPEC+.

Neistota v otázke, či budú USA a Čína schopné dosiahnuť čiastočnú obchodnú dohodu, ktorá by zmiernila tlak na globálnu ekonomiku, tak drží ceny ropy na uzde.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v januári uzavrel v piatok obchodovanie pri cene 57,77 amerického dolára (52,24 eura).

​To bolo o 81 centov menej ako na konci predchádzajúceho dňa. V priebehu piatka sa pritom cena WTI nakrátko vyšplhala na dvojmesačné maximum 58,74 dolára za barel v reakcii na signály od veľkých producentov o predĺžení limitov na ťažbu.

Cena januárového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila o 58 centov na 63,39 dolára za barel, pričom nakrátko dosiahla až 64,27 dolára/barel. Oproti piatku 15. novembra sa cena oboch kontraktov takmer nezmenila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.