Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2019, 10:00

Európa sa potrebuje „odrezať“ od globálnych systémov platobných kariet

Európe hrozí, že stratí svoju ekonomickú výhodu, keďže riešeniam pre jednotlivé krajiny chýba potrebná veľkosť a rozsah.

Európa sa potrebuje „odrezať“ od globálnych systémov platobných kariet
Zdroj: Reuters

Európa v čase nástupu obchodných vojen, zisťuje, že je nezdravo závislá na zahraničných hráčoch vo viacerých oblastiach. Popri telekomunikáciách (5G) a IT technológiách (umelá inteligencia, čipy) sú problémom aj platobné služby.

Pred Európou stojí úloha prekonať závislosť od medzinárodných poskytovateľov platobných služieb. Viac ako dve tretiny bezhotovostných platieb sa dnes uskutočňujú prostredníctvom zámorských kariet, pretože väčšina konkurenčných európskych poskytovateľov sa zameriava len na domácu alebo regionálnu oblasť.

Európe tak hrozí, že stratí svoju ekonomickú výhodu, keďže riešeniam pre jednotlivé krajiny chýba potrebná veľkosť a rozsah. Vnútroštátna fragmentácia navyše ochromuje hospodársku súťaž a potláča inovácie na celoeurópskej úrovni. Z tohto hľadiska má eurozóna jasnú konkurenčnú nevýhodu v danej oblasti.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.