Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2019, 09:20

Ceny ropy sa menili len mierne

Trhy v Spojených štátoch sú zatvorené kvôli Dňu vďakyvzdania.

Ceny ropy sa menili len mierne
Zdroj: Dreamstime

Ceny ropy sa v piatok menili len mierne, keďže trhy v USA sú pre oslavy Dňa vďakyvzdania ešte stále zatvorené a k slabej aktivite sa pridalo aj vyčkávanie trhov na schôdzku Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov. Tá sa uskutoční na budúci týždeň vo Viedni.

OPEC a producenti mimo ropného kartelu ako Rusko, ktoré spolu tvoria zoskupenie OPEC+, by mali na schôdzke vo Viedni diskutovať o ďalšom postupe v súvislosti s programom znižovania ťažby. Dôvodom je najmä pokračujúci rast produkcie v USA.

Očakáva sa, že OPEC+ rozhodne o pokračovaní súčasného programu do konca júna budúceho roka. Niektorí analytici nevylučujú predĺženie programu až do konca roka 2020, mohutnejšiu redukciu ťažby však neočakávajú.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 8.18 h SEČ 63,76 amerického dolára (57,94 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 11 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI klesla o dva centy na 58,09 dolára/barel. Za celý týždeň ropa v obidvoch prípadoch smeruje k rastu, už štvrtý týždeň po sebe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.