Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2019, 11:25

Priaznivé údaje z Číny potlačili ceny ropy smerom nahor

V pondelok náladu na trhoch zlepšili informácie z čínskeho výrobného sektora.

Priaznivé údaje z Číny potlačili ceny ropy smerom nahor
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vzrástli v pondelok o viac než jedno percento, keď trhy zareagovali na priaznivé údaje z čínskej ekonomiky, čo zvyšuje šance na výraznejší dopyt po rope. Navyše, trhy čakajú aj na blížiace sa zasadnutie zoskupenia OPEC+, ktoré by tento týždeň mohlo podľa posledných informácií rozhodnúť o prehĺbení ťažobných škrtov.

V piatok uzatvorili ceny ropy výrazným poklesom. Cena ropy Brent klesla v závere obchodovania o 4,4 percenta a cena WTI o 5,1 percenta v obave, že najnovšia podpora USA protestujúcim v Hongkongu by mohla narušiť rokovania o obchodnej dohode a ukončení sporov medzi Pekingom a Washingtonom.

V pondelok však náladu na trhoch zlepšili informácie z čínskeho výrobného sektora. Najskôr podľa štatistického úradu sa aktivita v sektore vrátila k rastu a následne súkromný prieskum IHS Markit/Caixin zameraný na menšie firmy ukázal, že aktivita zaznamenala najvýraznejší rast za takmer tri roky.

Trhy okrem toho podporila informácia irackého ministra ropného priemyslu, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti ako Rusko, ktorí spolu tvoria zoskupenie známe ako OPEC+, by na najbližšom zasadnutí mohli prehĺbiť produkčné škrty o 400-tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov). To by znamenalo redukciu ťažby o 1,6 milióna barelov denne. Zasadnutie OPEC a následne OPEC+ sa uskutoční 5. a 6. decembra vo Viedni.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 7.52 h SEČ 61,24 amerického dolára (55,76 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 75 centov (1,24 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 56,05 dolára/barel. V porovnaní s piatkovou uzávierkou to znamená rast o 88 centov (1,6 percenta).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.