Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2019, 09:24

Ceny ropy dnes vrástli pred očakávanou schôdzkou krajín vyvážajúcich ropu

Irak v týchto dňoch informoval, že OPEC+ sa pripravuje na schválenie hlbších škrtov v ťažbe ropy.

Ceny ropy dnes vrástli pred očakávanou schôdzkou krajín vyvážajúcich ropu
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v stredu vzrástli, pričom cena Brentu prekonala 61 amerického dolára za barel (159 litrov). Prispeli k tomu očakávania trhov, že tohtotýždňová schôdzka štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a následne OPEC a ďalších producentov, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+, pristúpi k prehĺbeniu škrtov v produkcii ropy. Navyše, podľa predbežných odhadov aj zásoby komodity v USA klesli viac, než sa čakalo.

Irak v týchto dňoch informoval, že OPEC+ sa pripravuje na schválenie hlbších škrtov v ťažbe ropy oproti súčasnému programu. Ako povedal iracký minister ropného priemyslu Támir Gadban, "niektorí kľúčoví členovia OPEC preferujú zníženie produkcie".

Podľa viacerých analytikov je však možné, že producenti nakoniec dospejú namiesto prehĺbenia súčasných obmedzení iba k predĺženiu programu. Členovia OPEC sa zídu vo Viedni piateho decembra a v rámci OPEC+ budú štáty rokovať na druhý deň.

Trhy okrem toho podporila informácia z USA a vývoji ropných zásob. Podľa odhadov Amerického ropného inštitútu (API) klesli zásoby ropy v USA za minulý týždeň o 3,7 milióna barelov, zatiaľ čo ekonómovia očakávali pokles iba o 1,7 milióna barelov. Presné údaje o vývoji zásob zverejní v stredu americké ministerstvo energetiky.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s februárovým kontraktom dosiahla do 7.58 h SEČ 61,29 dolára (55,36 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 47 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v januári zaznamenala 56,51 dolára/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená rast o 41 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.