Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2019, 20:33 Aktualizované dňa 05.12.2019 o 20:48

Primárna ponuka akcií ropného gigantu Saudi Aramco bude najväčšia na svete

Ponuka Aramco prekoná primárnu ponuku akcií čínskej firmy Alibaba

Primárna ponuka akcií ropného gigantu Saudi Aramco bude najväčšia na svete
Zdroj: Reuters

Primárna ponuka akcií saudskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude najväčšia na svete.

Firma dnes oznámila, že stanovila cenu za akciu na hornom konci uvádzaného rozpätia, teda na 32 rijalov (približne 7,7 eura).

Pri predaji 1,5 percenta akcií tak Aramco z predaja získa 25,6 miliardy dolárov (23 miliárd eur).

Ponuka Aramco prekoná primárnu ponuku akcií čínskej firmy Alibaba. Tá v roku 2014 získala z predaja akcií 25 miliárd dolárov.

Informovaný zdroj agentúre Reuters povedal, že by firma mohla využiť aj tzv. greenshoe opciu, ktorá umožňuje počet upisovaných akcií zvýšiť, a z ponuky by v tomto prípade mohla získať až 29,4 miliardy dolárov.

Trhová kapitalizácia firmy bude činiť 1,7 bilióna dolárov, a spoločnosť sa tak stane najhodnotnejšou firmou s akciami na burze.

Teraz je ňou firma Apple, ktorej trhová kapitalizácia je necelých 1,2 bilióna dolárov. Trhová kapitalizácia však nedosiahne dva bilióny dolárov, o čo sa usiloval korunný princ Muhammad bin Salmán.

S akciami by sa malo začať obchodovať ešte tento mesiac na akciovej burze v Rijáde.

O ponuke akcií Aramco sa hovorí už niekoľko rokov a bola netrpezlivo očakávaná. Ponuka je okrem iného dôležitá ako zdroj financovania plánov korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorého cieľom je znížiť závislosť saudskoarabskej ekonomiky na príjmoch z ropy.

Aramco je najväčším producentom ropy na svete a na celosvetovej produkcii sa podieľa zhruba desiatimi percentami. Podnik vlani vytvoril čistý zisk 111 miliárd dolárov, čo z neho urobilo najziskovejšiu firmu na svete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.