Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2019, 10:40

Saudi Aramco prekonala magickú hranicu dvoch biliónov dolárov. Veľkosť nie je všetko, varujú analytici

Ropný gigant Saudi Aramco sa stal prvou firmou na svete s trhovou kapitalizáciou dva bilióny dolárov.

Saudi Aramco prekonala magickú hranicu dvoch biliónov dolárov. Veľkosť nie je všetko, varujú analytici
Zdroj: TASR/AP

Saudskoarabská ropná firma Saudi Aramco sa druhý deň na burze stala prvou spoločnosťou na svete, ktorej trhová kapitalizácia prekonala dva bilióny dolárov (1,81 bilióna eur).

Po začatí dnešného obchodovania akcie firmy stúpli o desať percent, neskôr však časť ziskov zmazali, uviedla agentúra Reuters.

​Primárna ponuka Aramco bola najväčšou na svete a firma je teraz tiež najväčšou spoločnosťou na svete podľa trhovej kapitalizácie.

Cena za akciu sa dnes zvýšila až na 38,7 rialu (9,4 eura). Pre primárnu ponuku akcií bola pritom stanovená na 32 rialov.

"Veľkosť nie je všetko"

Analytici spoločnosti Bernstein však považujú akcie za nadhodnotené. Podľa nich je hodnota firmy okolo 1,36 bilióna dolárov.

Primárna ponuka pritom Aramco ohodnotila na 1,7 bilióna dolárov. "Saudi Aramco je najväčšou, najziskovejšou ropnou firmou na svete - ale veľkosť nie je všetko," napísali analytici.

Vstup Aramca na burzu potešil hlavne investorov v Saudskej Arábii a Perzskom zálive, podľa ktorých cenu akcií posilňuje garantovaná dividenda a skutočnosť, že región nemá žiadnu ďalšiu veľkú ropnú firmu s akciami na burze.

Chcú znížiť závislosť na rope

Saudská Arábia ponúkla 1,5 percenta akcií štátnej Aramco a z ponuky získala 25,6 miliardy dolárov.

Aramco je najväčším producentom ropy na svete a na globálnej produkcii sa podieľa asi desiatimi percentami. Podnik vlani vytvoril čistý zisk 111 miliárd dolárov, čo z neho urobilo najziskovejšiu firmu na svete.

Štát chce peniaze z predaja akcií použiť na zníženie závislosti svojej ekonomiky na rope, a tiež k tvorbe nových pracovných miest.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.