Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2019, 17:07

Lagardeová vyslala prvé pozitívne signály o eurozóne. Povedala, že bude sova

Lagardeová na svojej prvej tlačovej konferencii v úlohe šéfky ECB vyhlásila, že bude mať „vlastný štýl

Lagardeová vyslala prvé pozitívne signály o eurozóne. Povedala, že bude sova
Zdroj: TASR/AP

Európska centrálna banka (ECB) zaznamenala prvé povzbudzujúce signály, že spomaľovanie hospodárskeho rastu eurozóny sa napriek „pretrvávajúcim globálnym neistotám“ začína ustaľovať. Uviedla to vo štvrtok nová prezidentka banky Christine Lagardeová.

„Sú tam počiatočné znaky stabilizácie spomaľujúceho hospodárskeho rastu,“ informovala o tom Lagardeová novinárov na svojej prvej tlačovej konferencii ako prezidentka ECB.

Pripomenula tiež, že kým výroba v regióne zostala slabá v dôsledku napätia vo svetovom obchode, sektory služieb a stavebníctva sú stále „odolné“.

Ani holubica, ani jastrab

Šéfka ECB vo štvrtok mierne znížila prognózu rastu ekonomiky eurozóny v roku 2020 na 1,1 percenta z predchádzajúcich 1,2 percenta, ale v nasledujúcich dvoch rokoch 2021 a 2022 očakáva jej zrýchlenie, a to na 1,4 percenta.

V prípade inflácie banka vo štvrtok, naopak, mierne zvýšila svoj odhad na rok 2020 na 1,1 percenta z jedného percenta. A predpovedala, že do roku 2022 dosiahne miera inflácie 1,6 percenta, aj keď v roku 2021 bude nižšia ako pôvodne očakávaných 1,4 percenta.

Lagardeová na svojej prvej tlačovej konferencii v úlohe šéfky ECB vyhlásila, že bude mať „vlastný štýl“, a varovala pozorovateľov, aby neporovnávali jej výroky s vyhláseniami jej predchodcu Maria Draghiho a nevykladali si ich po svojom. Zdôraznila, že nezvýhodňuje jeden menový postoj pred druhým, ale jej cieľom je robiť správne rozhodnutia pre eurozónu.

„Mám svoj vlastný štýl,“ povedala. „Budem sama sebou a pravdepodobne iná. Nie som ani holubica, ani jastrab, ale sova,“ povedala.

V žargóne centrálnej banky sa holubice považujú za stúpencov voľnejšej menovej politiky a dravé jastraby za zástancov tvrdej línie.

Ostro sledované zasadnutia

Pravidelné zasadnutia ECB, na ktorých sa rozhoduje o menovej politike, sú ostro sledované. A dnes ešte pozornejšie ako inokedy, pretože bolo prvé pod taktovkou Lagardeovej.

Nová šéfka ECB zároveň uviedla, že na budúci mesiac spustí banka veľkú „strategickú revíziu“ nástrojov a cieľov, prvú od roku 2003.

Spresnila, že revízia sa začne počas januára a banka by ju chcela mať hotovú do konca roku 2020. Preskúma sa pritom „každý kameň“ a zvlášť „veľké zmeny“, ku ktorým došlo v banke v uplynulých rokoch. Zameria sa tiež na výzvy, ktoré so sebou prináša zmena klímy a technologický pokrok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.