Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2019, 12:46

Európske akcie sa dostali na rekordné maximum

Rastu dopomohli správy o uzavretí čiastkovej obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Európske akcie sa dostali na rekordné maximum
Zdroj: Reuters

Európske akcie sa dnes vyšplhali na maximum, paneurópsky index STOXX 600 doobeda pridával viac ako jedno percento a dostal sa nad 416 bodov. Prekonal tak svoj doterajší vrchol 415,18 bodu z apríla 2015.

K pokračujúcemu rastu podľa analytikov prispelo aj piatkové oznámenie, že americkí a čínski vyjednávači sa dohodli na uzavretí prvej fázy obchodnej zmluvy medzi oboma krajinami.

Dnešné zisky európskych akciových trhov tak nadväzujú na rast z minulého týždňa, za ktorým stálo aj presvedčivé víťazstvo konzervatívcov v predčasných parlamentných voľbách v Británii.

​Európskym akciám pomohol víkendový výrok amerického obchodného splnomocnenca Roberta Lighthizera, že sa vďaka uzavretiu čiastkovej obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou počas nasledujúcich dvoch rokov takmer zdvojnásobí vývoz z USA do Číny. Dodal tiež, že spomenutá prvá fáza dohody s Čínou je kompletne hotová.

V silnom raste pokračuje hlavný index londýnskej akciovej burzy FTSE 100, ktorý pred 11:00 SEČ pridával 1,9 percenta na 7492 bodov. Pomohli mu predovšetkým banky.

Index DAX, čo je hlavný ukazovateľ vývoja akcií na burze vo Frankfurte nad Mohanom, ale za ostatnými európskymi indexmi zaostával. Reagoval na správu, že aktivita súkromného sektora v Nemecku klesla v decembri podľa prieskumu medzi nákupnými manažérmi už štvrtý mesiac po sebe. Index tak mal k dobru iba pol percenta na 13 346 bodov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.