Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 08:13

Ceny ropy sa držia blízko trojmesačného maxima

Investori dúfajú, že v dohľadnom čase by mohlo dôjsť k celkovej dohode medzi Washingtonom a Pekingom.

Ceny ropy sa držia blízko trojmesačného maxima
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa v utorok menili iba minimálne, čo znamená, že aj naďalej sa držia v blízkosti trojmesačného maxima.

Po tom, ako koncom minulého týždňa Čína a USA oznámili, že dosiahli prvú fázu obchodnej dohody, investori dúfajú, že v dohľadnom čase by mohlo dôjsť k celkovej dohode. Takýto vývoj by viedol k podpore ekonomiky, následne dopytu po rope a cien komodity.

Na základe prvej fázy dohody Washington zníži niektoré clá na dovoz čínskeho tovaru, zatiaľ čo Peking zvýši dovoz priemyselných, poľnohospodárskych a energetických produktov z USA.

V najbližších dvoch rokoch by Čína mala zvýšiť dovoz tovarov zo Spojených štátov približne o 200 miliárd amerických dolárov (179,44 miliardy eur).

Okrem toho ceny podporil aj prieskum o vývoji zásob ropy v USA, ktorý uskutočnila agentúra Reuters. Prieskum uskutočnený pred zverejnením údajov Americkým ropným inštitútom (API) ukázal, že podľa analytikov zásoby ropy v USA minulý týždeň klesli.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 7.29 h SEČ 65,39 dolára za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o päť centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 60,22 dolára/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou sa tak zvýšila o jeden cent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.