Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2019, 20:31

Ceny ropy vzrástli, pohybujú sa v blízkosti trojmesačného maxima

Náladu na trhoch podporili aj informácie z Číny, že ďalších šesť produktov z USA oslobodí od ciel.

Ceny ropy vzrástli, pohybujú sa v blízkosti trojmesačného maxima
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vo štvrtok vzrástli a udržujú sa v blízkosti 3-mesačného maxima. Prispeli k tomu informácie o poklese ropných zásob v USA, ako aj signály o zmierňovaní napätia v obchodných vzťahoch Číny a USA.

Podľa údajov amerického ministerstva energetiky klesli zásoby ropy v USA v týždni do 13. decembra o 1,1 milióna barelov na 446,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov).

Analytici síce očakávali, že klesnú o 1,3 milióna barelov, Americký ropný inštitút (API) však signalizoval rast, a to až o 4,7 milióna barelov.

Navyše, náladu na trhoch podporili aj informácie z Číny, že ďalších šesť produktov z USA oslobodí od ciel.

Toto rozhodnutie začne platiť od 26. decembra tohto roka, pričom potrvá 12 mesiacov. Informácie z Pekingu nasledovali po správe z konca minulého týždňa, že USA a Čína dosiahli prvú fázu obchodnej dohody.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári vzrástla do 19.23 h SEČ o 32 centov na 66,49 dolára (59,81 eura) za barel. Cena ropy tak smeruje k rastu už šiesty deň po sebe.

Rast zaznamenala aj cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom, ktorého platnosť vo štvrtok vyprší. Dosiahla 61,25 dolára/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke znamená rast rovnako o 32 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.