Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2019, 12:31

Ceny ropy vzrástli na trojmesačné maximá

Náladu na trhoch podporilo viacero faktorov.

Ceny ropy vzrástli na trojmesačné maximá
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v piatok vzrástli, pričom cena Brentu prekonala 68 amerických dolárov za barel (159 litrov) a cena americkej WTI sa priblížila k hranici 62 dolárov/barel. V obidvoch prípadoch tak dosiahli trojmesačné maximum.

Náladu na trhoch podporilo viacero faktorov. Jedným z nich sú rekordné výdavky amerických spotrebiteľov v predvianočnej sezóne na online nákupy, ďalším priaznivé údaje o ziskoch čínskych priemyselných podnikov.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 10.24 h SEČ 68,20 dolára (61,55 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 28 centov a najvyššiu hodnotu od septembra.

Cena americkej ľahkej ropy WTI zaznamenala 61,91 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 23 centov. Za celý rok 2019 sa cena ropy Brent zvýšila o viac než štvrtinu. Ešte výraznejší rast zaznamenala cena americkej WTI, ktorej rast za tento rok dosiahol približne 35 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.