Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2019, 13:44

Ceny ropy tento rok vzrástli najvýraznejšie za posledné tri roky

Významným faktorom, ktorý podporil ceny čierneho zlata, je dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ďalších producentov o obmedzení ťažby.

Ceny ropy tento rok vzrástli najvýraznejšie za posledné tri roky
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v posledný obchodný deň dekády mierne stúpli a zrejme zaznamenajú najprudší ročný nárast od roku 2016. V poslednom čase ich podporujú nádeje na uvoľnenie v dlhej obchodnej vojne medzi USA a Čínou a napätie na Blízkom východe.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s februárovým kontraktom sa v utorok o 12.36 SEČ predával po 61,79 USD (55,22 eura). To bolo o 11 centov alebo 0,18 percent menej ako v pondelok (30. 12.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

V pondelok americká ropa prerušila 4-dňový rast a jej cena mierne klesla o 4 centy na 61,68 USD za barel. Marcový kontrakt na severomorskú ropu Brent sa v utorok o 12.41 SEČ predával s plusom 12 centov alebo 0,18 % po 66,79 USD za barel.

Zobchodované objemy zostávajú nízke, keďže mnoho obchodníkov a investorov je na dovolenke.

Cena ropy Brent počas roka 2019 vyskočila o 24 percent a cena WTI o 35 percent. Oba referenčné druhy ropy s najväčšou pravdepodobnosťou zaznamenajú najvýraznejšie zdraženie za tri roky.

Významným faktorom, ktorý podporil ceny čierneho zlata, je dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov o obmedzení ťažby.

Experti v budúcom roku nepočítajú s ďalším nárastom cien. Nárast produkcie v USA totiž zrejme vykompenzuje zníženie ťažby skupiny OPEC+.

Navyše sa očakáva pokles globálneho dopytu po rope. Americké ministerstvo energetiky prognózuje, že priemerné ceny ropy budú na v roku 2020 nižšie než v tomto roku z dôvodu zvýšenia zásob.

(1 EUR = 1,1189 USD)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.