Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2019, 13:37

Čína môže poraziť Wall Street. Investori už nie sú vystrašení, poznajú Trumpove karty

Investorov povzbudzujú aj pekinské stimuly a reformy kapitálového trhu.

Čína môže poraziť Wall Street. Investori už nie sú vystrašení, poznajú Trumpove karty
Zdroj: Reuters

Čínsky akciový trh by tento rok mohol prekonať Wall Street, píše agentúra Reuters. Čínsky index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, v závere tohtoročného obchodovania pridal 36,1 percenta a uzavrel na osemmesačnom maxime 4096,58 bodu.

Tohtoročné zisky amerických indexov sa zatiaľ pohybujú pod tridsiatimi percentami.

​Index šanghajskej burzy SSE Composite tento rok stúpol o 22,3 percenta na 3050,12 bodu. Americký širší index S & P 500 zatiaľ vzrástol o 28,5 percenta a Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, pridal pred posledným dňom obchodovania 22,01 percenta.

Stimuly a reformy z Pekingu

Investori podľa agentúry Reuters striasli obavy z ekonomických dopadov americko-čínskej obchodnej vojny a nakupovali akcie čínskych spotrebiteľských spoločností a technologických firiem. Povzbudzujú ich aj pekinské stimuly a reformy kapitálového trhu.

Výkonnosť jednotlivých ekonomických odvetví sa však výrazne líšila. Kým technologické akcie tento rok pridali vďaka vládnej podpore 60 percent a akcie výrobcov spotrebného tovaru dokonca 80 percent, za vývojom širšieho trhu zaostali akcie cyklických odvetví, ako napríklad energetiky.

"Na konci roka 2018 sa investori akcií zbavovali zo strachu z nevídanej obchodnej vojny. Dnes sú pokojnejší, pretože poznajú všetky karty, ktoré Washington má, a sú si istejší protiopatreniami čínskej vlády," povedal agentúre Reuters analytik Wu Kchan zo spoločnosti Shanghai Shanshan Finance.

​Dodáva však, že v spotrebiteľskom sektore a v sektore technológií už sú viditeľné známky prehriatia.

Pred rokom to bolo dramatickejšie

V roku 2018, kedy americký prezident Donald Trump formálne s Čínou začal colnú vojnu, sa čínske akcie prepadli o 25 percent. To bolo vôbec najviac z hlavných svetových trhov.

V prvom štvrťroku 2019 pridal CSI300 28,6 percenta, pretože sa zdalo, že sa obe strany dohodnú.

V máji, keď sa americko-čínske rozhovory ocitli na mŕtvom bode, sa akcie pohybovali hore a dole podľa správ, ktoré prichádzali.

V decembri potom, čo Washington a Peking uzavreli dočasnú obchodnú dohodu, zamierili opäť nahor a pridali viac ako šesť percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.