Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2020, 15:56

Hodnota Bitcoinu sa medziročne takmer zdvojnásobila

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien. Niektorí odborníci očakávajú ďalšie kolísanie kurzu.

Hodnota Bitcoinu sa medziročne takmer zdvojnásobila
Zdroj: Reuters

Hodnota kryptomeny Bitcoin sa za rok 2019 takmer zdvojnásobila. Kým na začiatku tohtoročného januára sa jeden Bitcoin obchodoval za 7300 amerických dolárov, pred rokom to bolo 3890 dolárov. Znamená to medziročný nárast o 88 percent. Vyplýva to z údajov servera Kurzy.cz.

V prvej polovici minulého roku začal Bitcoin prudko posilňovať a na konci júna sa dostal na maximum okolo 13 200 amerických dolárov. Potom nasledoval pozvoľný pokles. Rekordnú hranicu 19-tisíc dolárov z konca roka 2017 tak najznámejšia kryptomena neprekonala.

"V roku 2019 veľa zahýbala cenou správa o projekte Libra od Facebooku, ktorá, hoci nie je pravou kryptomenou a jej spustenie je veľmi neisté, dostala virtuálne peniaze do popredia záujmu médií a tým aj širšej verejnosti," povedal analytik českej spoločnosti WBTCB Ondřej Příhonský.

"V máji 2020 nás čaká takzvaný halving, teda zníženie odmien pre prevádzkovateľa ťažby na polovicu a tým aj obmedzenie prísunu novo vyťažených Bitcoin na trh. Halving historicky vždy viedol k rastu ceny a mnoho investorov sa naň upína aj teraz," povedal ČTK analytik českej spoločnosti WBTCB Ondřej Příhonský.

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako alternatíva oficiálnych mien a počas rokov sa presadil ako popredná virtuálna mena sveta. Cena Bitcoinu ale prechádza značnými výkyvmi. Tento rok niektorí odborníci očakávajú ďalšie kolísanie kurzu, ktorý by ale mohol prekonať magickú hranicu 20-tisíc amerických dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.